Szív- és érrendszeri betegségek
A szív- és keringési rendszer megbetegedéseiben szenvedők nagy száma miatt érdemes ezzel külön foglalkozni. A magas vérzsírszint, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés, a szívinfarktus és a stroke rizikófaktorai.
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában szerepet játszó tényezők: az öröklődés, a nem, az életkor, a test zsírtömege, az életmódi, táplálkozási szokások.
Nem tudjuk befolyásolni az öröklődést, a nemet és az életkort, de az életmódi és a táplálkozási szokásokat igen. A dohányzás, az alkohol fogyasztás, a túlzott energiabevitel, a mozgáshiány elősegítik ezeknek a betegségeknek a kialakulását.
A vérzsírok közül a koleszterin és triglicerid szintet a genetikai és környezeti tényezők egyaránt befolyásolják.
A magas vérnyomás kialakulásában a stressz, a megnövekedett testsúly, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, az alkohol, a túlzott sófogyasztás egyaránt szerepet játszik.
A szívinfarktus hátterében legtöbbször az érelmeszesedés áll. Ez az ér belső átmérőjének szűkületéhez, esetleg teljes elzáródásához vezethet. A betegség kialakulásában szintén a genetikai adottságok, valamint az életmódi és táplálkozással összefüggő tényezők játszanak szerepet.
A diéta célja a kockázati tényezők csökkentése, az elváltozások megelőzése, illetve a már kialakult betegség progressziójának csökkentése, a szövődmények kialakulásának megelőzése.