Lisztérzékenység
A lisztérzékenység vagy más néven cöliákia, a vékonybél leggyakoribb felszívódási zavarhoz vezető betegsége, melyet a gabonafélékben (búza, rozs, árpa, zab) található glutén idéz elő, a genetikailag arra hajlamos egyénekben.
Típusos esetben, mely inkább a gyermekkorban jellemző, krónikus hasmenés, puffadás, hasi fájdalom, étvágytalanság, hányás, és a felszívódási zavarból eredő hiánytünetek, fejlődésben való visszamaradás formájában jelentkezik.
A felnőttkori lisztérzékenységnek az a fő jellegzetessége, hogy sokszor nem a hasi tünetek jellemzik főként, így gyakran előfordul, hogy vashiányos vérszegénység, kis termet, csontritkulás, fejfájás, depresszió, vagy ismétlődő vetélés hátterében a lisztérzékenység áll.
Kezelése kizárólagosan a diéta. Célja a tünetek megszüntetése, a vékonybél felszívó funkciójának normalizálása, a rosszindulatú elváltozások kialakulásának megelőzése.
Ennek megvalósítása a glutén tartalmú élelmianyagok, élelmiszerek étrendből való kiiktatása. Tehát, a búza, árpa, rozs, zab, valamint mindazon élelmiszerek elhagyása az étrendből, mely ezeket a gabonákat akárcsak nyomokban is tartalmazhatja.
Az étrend összeállítása az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás irányelvei szerint történik, de a kenyeret és a lisztérzékenyek számára nem fogyasztható gabonaféléket, gluténmentes diétás élelmiszerekkel, illetve más növényi alapanyagokkal helyettesítjük.