Cukorbetegség
Összetett anyagcsere betegség, melynek központjában a szénhidrát anyagcsere zavara áll, de következményesen érinti a zsír- és fehérje anyagcserét is. Alapvető oka az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya, illetve az inzulinhatás elégtelensége. Szövődményként számos szerv működését károsíthatja.
A gyermekkorban kialakuló (1. típusú) cukorbetegség kezelésében elengedhetetlen az inzulinkészítmények alkalmazása. Ehhez a kezeléshez azért van szükség diétára, mert az alkalmazott inzulin készítmények hatásgörbéje, nem tud alkalmazkodni a táplálékból felszívódó szénhidrátok okozta vércukor emelkedéshez.
Az inzulininjekció nélkül kezelt (2. típusú) cukorbetegség esetén azért van szükség diétára, mert a szervezetbe kerülő szénhidrátok hatására megemelkedő vércukorszint megfelelő szinten tartásához szükséges inzulin elválasztása késve indul meg, vagy a hatását nem képes megfelelően kifejteni. Ehhez a rendellenességhez kell alkalmazkodni a diétával, a gyors vércukor emelkedést okozó ételek, italok kerülésével, a napi többszöri, személyre szabottan meghatározott szénhidrátot tartalmazó étkezéssel.
A megfelelő cukorbeteg diétának alig kell különböznie az egészségeseknek ajánlott kiegyensúlyozott étrendtől. Energia tartalma igazodjon a beteg tápláltsági állapotához, fizikai aktivitásához. Gyakori, napi 5-6-szori étkezés ajánlott, az étkezéseknek megfelelő mennyiségű szénhidrátot kell tartalmaznia. Érdemes előnyben részesíteni a rostdús, és az alacsonyabb glikémiás indexű, vagyis a vércukrot lassan emelő élelmiszereket. Az édes ízhatás elérésére mesterséges édesítőszerek ajánlottak.
Ezekhez az elvárásokhoz illeszkedően kell összeválogatni a diétás étrendbe illeszkedő élelmianyagokat, valamint a használható konyhatechnológiát. A kapott kezelés ismeretében személyre szabott egyéni étrend állítható össze.