Csecsemő táplálása
A gyermekünk táplálásával biztosítanunk kell optimális testi, szellemi fejlődését, a betegségekkel szembeni ellenállóképességét.
A csecsemő legjobb tápláléka az anyatej. Megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazza mindazt, amire a babának szüksége van. Érdemes a szoptatás ritmusát a gyermek igényéhez alkalmazkodva kialakítani.
Amíg a csecsemő megfelelő módon fejlődik, nyugodtan alszik, ébren élénk, érdeklődő, addig elegendő az anyatej. Hiányában, annak pótlására a baba korának megfelelő tápszert lehet adni. Ideális az, ha 4-6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kap, és bár fokozatos elválasztás mellett, de legalább 1 éves koráig szopik.
Ha a csecsemőt a szopás már nem elégíti ki, akkor kell elkezdeni a leválasztást. Fontos a fokozatosság. Egyszerre mindig csak egyféle újdonságot vezessünk be, az első napokban csak 1-2 kávéskanállal kapjon.
Először a gyümölcs-, zöldséglevek, pépek, majd a főzelékfélék következnek. Szoktassuk a természetes ízekhez a csecsemőt. A főzelékek bevezetése után a hús-, májpépek, túró, sajt, majd a tojássárgája következik. Tehéntejet, tojásfehérjét 1 éves kor alatt ne adjunk! Glutén tartalmú gabonafélét 6 hónapos kor alatt szintén ne adjunk! Alkalmanként, friss étel hiányában, a bébiételek is beépíthetőek az étrendbe.
A sokáig tartó szoptatás előnye az anyatejben lévő védőanyagokon túl, hogy megkönnyíti az egyéb táplálékok emésztését is.