Dietetikai, étrendi tanácsadás

A dietetika célja a betegségek megelőzése, az egészség fenntartása illetve helyreállítása, az étkezési szokások javításán keresztül.

Idősek táplálkozása

 

A kiegyensúlyozott táplálkozás alapvetően fontos az idősek számára is. A kor előrehaladtával csökken az emésztés és a felszívódás hatásfoka, romlik a tápanyagok hasznosulása. Megváltozhatnak a táplálékfelvétel lehetőségei és annak körülményei is.

 

Az étrend célja a megváltozott szükséglet kielégítése.

 

Az életkorral az energia igény csökken, az alapanyagcsere lassul. Ennek függvényében energiában szegényebb, de nagy tápanyagsűrűségű étrendet kell összeállítani. Az étkezések száma lehetôleg legyen öt, több kisebb étkezés a célszerű.

  • A fehérjebevitelt az egyén egészségi állapotához, illetve betegségéhez kell igazítani. Az idős ember lehetőleg fogyasszon mindennap sovány húst vagy halat, húsból készült ételeket, húskészítményeket, tejet és tejtermékeket valamint tojást.
  • Az étrend legyen csökkentett zsírtartalmú, de nagyon minimálisra lecsökkenteni nem szabad, mert a zsiradék feltétlenül szükséges a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához.
  • Az étrend összetett szénhidrátokban legyen gazdagabb, mint a normál étrend.
  • A folyadékbevitelt, az ételek folyadéktartalmát alapos körültekintéssel kell kezelni, mert az idôsek hajlamosabbak a kiszáradásra, kevésbé érzékelik a szomjúságot. Napi 2-2,5 liter víz vagy más folyadék elfogyasztása alapvetô fontosságú. A több folyadék elfogyasztása a székrekedés csökkentésében is segíthet.
  • Idős korban csökken az ízérzékelés, ezért erôteljesebb ízeket kívánnak, de ez nem jelentheti a túlfűszerezést, a túlsózást. A citrom, a curry, a gyömbér, a csemege paprika hatására megindul a nyálelválasztás, ez elősegíti a rágást, az emésztést. A kesernyés ízű fűszerek étvágygerjesztôek, a mustár az emésztést, a bélmozgást segíti elô, a fokhagyma a normális bélműködésben és a bélflóra fenntartásában segédkezik. Ajánlható fűszerek még: bazsalikom, oregano, majoranna, babérlevél, szerecsendió, vasfű, petrezselyem.
  • Idôs korban gyakori a tejcukor iránti érzékenység. Ilyenkor használjon laktózmentes készítményeket.
  • A gondolkodás és a memória romlásának megelőzésére fogyasszon minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt, valamint ezekből frissen facsart gyümölcs illetve zöldséglevet. Előnyösek a rostban gazdag, magas összetett szénhidrát tartalmú élelmiszerek is, pl.: barna rizs, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek és péksütemények.
  • Pürésítéssel, apróra vágással segíthetünk a fogazati problémákon.
  • A gyakori székrekedésen javítani lehet, ha búzakorpát ad az ételekhez, ennek mennyiségét azonban fokozatosan kell növelni és egyidejűleg bőséges folyadékot kell fogyasztani hozzá. Úgy számolhat, hogy 1,5-2 dl folyadékot kell elfogyasztani egy evőkanál korpa mellett.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 11
Heti: 36
Havi: 184
Össz.: 48 832

Látogatottság növelés
Oldal: Idősek táplálkozása
Dietetikai, étrendi tanácsadás - © 2008 - 2024 - dietetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »